Kulak Memesi Küçültme

Kulak memesine estetik mi olur dediğinizi duyar gibiyim.. 🙂 Ama bilin ki bu sorun ile bize başvuran hastalarımızın sayısı oldukça fazla. Kulak memesi boylamasına veya en olarak uzun olabiliyor. veya her iki durumda da büyüme olmuş olabiliyor. Her ikisi de olsa tek bir ameliyat ile kolayca kulak küçültülebiliyor. 

Kulak Memesi Neden Büyür ? 

Kulak memesinin büyük olması genetik bir durumdur. Yani yaradılışa bağlıdır. Sonradan bir rahatsızlık dolayısı ile kulak mememsi büyümez. Aynı şekilde bir travma veya fiziksel olay da kulak memesinde büyümeye neden olmaz. 

Nasıl Tedavi Edilir ? 

Kulak memesi 45 dakikalık bir ameliyat ile tedavi edilebilir. Uygulanan anestezi türü ise, lokaldir. Yani sadece kulak memesinin olduğu kısım uyuşturularak ameliyat edilir. Hasta ameliyat esnasında kendinde olur. Baygın olmaz. Ameliyat esnasında da hiç bir ağrı veya sızı hissetmez. Hasta ve doktor konuşarak ameliyat süresi biter. 

kulak memesi küçültme

Ameliyat Sonrası Ağrı Sızı Olur Mu ? 

Ameliyat 45 dakikada biter. Ameliyat sonrasında hasta ağrı hiç hissetmez. Bu yüzden konforlu bir ameliyattır. Ameliyat sonrasında bir hafta sonra kontrol edilmesi için kliniğimize gelinebilir. Ameliyat sonrasında 2 hafta sonra ise, duş alınmasına başlanabilir. İş yaşantısına ise hemen dönebilir. Evde dinlenmesine genelde gerek olmaz. Bir saç bandı takılır ve ameliyat olan bölge kamufle edilir.

Kulak Memesi Ameliyat Sonrası Tekrar Büyür Mü ?

Kulak memesi ameliyatı sonrasında fazla kıkırdak doku kesilerek atılır. Yani cerrahi işlem yapıldığı için tekrar kulak memesinin büyümesi gibi bir durum olmaz. Yani bir kere ameliyat olmanız yeterli olacaktır. Ameliyat sonrasında kulak bölgesi fiziksel darbelerden korunmalıdır. 

Kulak Memesi Küçültme Ne Zaman Yapılmalıdır ? 

Kulak memesi küçültme işlemi ergenlik döneminin bitmesi ile yapılabilir. Gelişim tamamlandıktan sonra kulak memesinde büyüklük varsa, bu artık gitmez diyebiliriz. 18 yaşından küçük hastaların ameliyat olmak istemesi durumunda ise, anne veya baba onayı gerekir. Eğer anne baba da onay verirse, ameliyat edilebilir.

Kulak Memesi Sonrası Kulakta İz Kalır Mı ?

Kulak memesi ameliyat sonrası kulak memesine dikiş atılır. Bu geçici bir ize neden olacaktır. Ama bu durum geçicidir. 1 ay sonra belli belirsiz bir hal alır. Aradan 6 ay sonra ise, kişilerin çok dikkatli bakmadığı sürece kulak memesinde dikiş olduğu fark edilmez. Yani ameliyat olunduğu anlaşılmaz. 

Kulak memesi izsiz bir işlem denilebilir. Çok fark edilir veya göze çarpan bir iz olmaz. Ten renginize göre belki hiç fark edilmez bir durum da alabilir. Hastadan hastaya değişen durumlar gözlenebilir. 

Kulak Boyutu Küçülebilir Mi ? 

Kulağının tümden büyük olduğunu düşünen hasta grubu yoğundur. Aslından kulak memesinin büyük olması onların kulaklarının tümden büyük olduğunu düşündürmektedir. Aslında iş öyle değildir. Kulak küçültme işleminde genelde kulak memesinin küçülmesi kulak boyutu aşısında yeterli olur. Yetmeyen durumlarda ize, kulak üst kıkırdak bölgesi içe doğru açı verilerek, kulak küçültme işlemi de yapılabilir. 
Kulak üzerinde bir çok estetik müdahale teknikleri var. Yani kulaklar ile istediğiniz gibi oynayabilecek estetik teknolojisi mevcuttur. Yeter ki ne istediğiniz bilin yeter.