Kepçe Kulaklı Olmanın Psikolojiye etkisi

Kepçe Kulak Nasıl Düzelir

Kepçe kulak deformitesi hastaları çocukluk dönemi, ergenlik dönemi ve özellikle bayanlarda düğün öncesi fazlasıyla olumsuz etkilemektedir. İlköğretim aşamasında çocukların acımasızlığı, alaycı yaklaşımları hastanın psikososyal sağlığını bozmakta okul başarısını negatif etkileyebileceği gibi antisosyal kişilik bozukluğu gibi psikiyatrik sorunlara dahi yol açabilmektedir. 20-30 yaş grubu hastalarımdan duyduğum ‘biz bu ameliyatların 6-7 yaşlarında olabileceğini bilemezdik,keşke ailemiz bizi getirseymiş’ sözleri doğru bilgilenme ve bilgilendirmenin ne kadar önemli olduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Ergenlik döneminde ise özellikle beğenme-beğenilmeme davranış paterni hastalarda ciddi sosyal sorunlara ve yine okul-sınav başarılarında düşüklüğe neden olabilmektedir. Ergenlik döneminde özellikle şekilciliğin ve dış görünüşe verilen önemin pik yaptığını göz önünde bulundurursak sorunun büyüklüğünü de algılamış oluruz.

kepçe kulaklı olmanın psikolojiye etkisi

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Yorumlar

Ülkemizde düğünlerin ve bayanlar açısından gelinliğin önemi hepimizin malumudur. Düğünlerinde saçlarını topuz yaptırmak isteyen o kadar fazla hastam oldu ki inanamazsınız. Düğününden 1 hafta önce ameliyat olup istediği saç modelini yaptıran hastamın  o mutluluğunu size tarif etmeye kelimelerim yetersiz kalabilir.