Ameliyat sonrası normal hayata dönme

Normal Hayata Dönüş Şartları

Otoplasti ameliyatı sonrasın da ağrı ya da minimal sızı olasılığı ameliyatda yapılacak cerrahi müdahalelere göre değişmekle birlikte hiç ağrı olmayacağı gibi sadece ilk gün hafif ağrı şeklinde olabilir. Rutin olarak otoplasti ameliyatı sonrasında hastalarıma antibiyotik ve ağrı kesici reçete ederim, bu da hastalarımın ameliyat sonrasında konforlarını belirgin ölçüde artırır.

Normal hayata(sosyal yaşantı ya da iş yaşantısı) dönüşte ise erkek ve bayan hastalarda minimal farklılık bulunmaktadır. Saç bandı bayanlarda aksesuar olarak da kullanıldığı için bayan hastalar ameliyattan hemen sonra normal hayatlarına hiç  bir şey olmamış gibi devam ederler. Erkeklerde ise saç bandı kullanımı fazla olmadığı için sosyal açıdan minimal sıkıntı çekebilirler ama yine de klasik bandaj uygulamasıyla kıyaslarsak onlarda hallerinden çok memnun olduklarını bana hep ifade etmişlerdir.

kepçe kulak ameliyatı sonrası normal hayata dönüş

Saç bandını çıkarıp ilk pansuman yapıldığında kulaklarınızı ödemli ve kızarık göreceksiniz. Bu sizi kesinlikle korkutmasın. Ödemler ortalama 5-7 gün içerisinde geçecektir. Kızarıklık ise toplumda dikkat bile çekmeyecektir. Siz ameliyat olduğunuzu bildiğiniz için bu kızarıklığın farkında olacaksınız.

Kulak arkasında iz kalacak mı sorusunu hastalarım sorarlar. Bu soruyu  net bir şekilde hayır diyerek yanıtlarım. Hem kesiyi kulak arkasında yaparak gizlemiş oluyoruz ve hem de estetik gizli dikişlerle kapatarak bu olası sorunu önlemiş oluyoruz.

Ameliyat sonrası hastanın yapması gerekenler

Otoplasti ameliyatından 2-3 gün sonra ilk pansumanı yapıyorum ve saç bandını çıkartıyorum. İlk pansumandan sonra hastamın saçlarını yıkamasına ve ameliyat bölgesine su-sabun değmesine izin veriyorum. Ameliyat sonrasında özellikle saç bandınızı 2 hafta boyunca geceleri kullanmanızı öneriyorum. Erken dönemde kıyafetlerinizi giyip-çıkarırken kulağınıza takılmamasına dikkat edin. 2-3 hastamda bu tarz  sorun yaşadım. Yine erken dönemde kulaklarınıza yönelik el şakalarından kendinizi korumanızı öneririm.

Ameliyat hakkında ortalama fiyat bilgisi

Yasal olarak ve etik olarak web sitelerinde ameliyat fiyatlarını açıklamak doğru değildir. Ameliyatın maliyetini belirlemede en doğru yaklaşım muayene olmak ve muayene bulgularına göre belirlemektir.

Otoplasti ameliyatınız için cerrah seçimini yaparken kesinlikle detaylı bir şekilde araştırma yapmalısınız. İnternetten yapacağınız araştırmalar sizde bir fikir oluşmasını sağlayacaktır. Sonrasında doktorunuza muayene olun, ameliyatla ilgili aklınıza gelen-kafanıza takılan her soruyu sorun , doktorun yaklaşımını değerlendirin, öncesi-sonrası resimler görmek isteyin ve sonunda sizde güven duygusu oluşturan doktora ameliyat olun.

Bu seçimde aslında çok önemli olan ama en son sırada yer alması gereken nokta ise ameliyatın maliyeti olmalıdır. En pahalısı en iyisidir fikrinin her zaman doğru olmayacağı gibi, en ucuzuna ameliyat olayım fikride doğru değildir.