İple kepçe kulak estetiği

İple kepçe kulak estetiği ameliyatı oldukça yeni bir uygulama alanıdır. Mantık olarak yüz bölgesinde uygulanan iple askı yöntemlerine(happy lift gibi) benzerdir. Uygulama alanı olarak dünyada yaygınlık gözlenmez.

Bu tekniği uygulayan diğer hekim arkadaşlara göre benim en belirgin farklılığım endikasyonları yani tekniği uyguladığım vakaları titizlikle seçmem olduğunu düşünüyorum. Klinik hasta grubumda her isteyene iple askı yöntemi ile ameliyat yapmıyorum. Muayene ettiğim ya da internet aracılığıyla bana ulaşan hastalarıma tekniğin uygulanması için ancak muayene sonrasında belirlenebileceğini izah ediyorum. Dolayısıyla iple askı yöntemi ile ameliyat ettiğim hastalarımın da memnuniyetleri üst düzey olabilmektedir.

İple Askı Yöntemi

Özellikle şunu tekrar vurgulamak istiyorum:Muayene bulgularınız iple askı tekniğine uygunsa memnuniyetle tedavinizi bu yöntemle üstleniyorum ve tabiî ki bu durumda ameliyat sonrasında fazlasıyla hoşnut olursunuz. Eğer muayene bulgularınız iple askı tekniğine uygun değilse açık yüreklilikle bunu size ifade ediyor ve izah ediyorum.

iple kepçe kulak ameliyatı

İple Askı Yöntemi Nasıl Uygulanır ?

İple askı yöntemi ile otoplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat esnasında ağrı-sızı hissedilmez. Ortalama ameliyat süresi 15-20 dakikadır. Bu teknikte de uygulamayı tamamladığımız tarafı hastaya gösterip fikrini soruyorum. Hastalarım interaktif olarak ameliyata katılıp kulak açısını kendileri de belirleyebiliyorlar ya da isteklerini ameliyat esnasında dahi belirtebiliyorlar. Anlatırken ürkütücü olduğu düşünülse bile hastalarımın mutluluk ve memnuniyetlerini anında paylaşmış oluyoruz.

İple askı yönteminde özellikle kaliteli ve hastada reaksiyon oluşturma riski minimum olan sütür materyalleri kullanıyoruz. Bu sütür materyalleri dışarıdan belli olmazlar.

Bu yöntem neden bu kadar basit ?

Esasen bu yöntemin çok basit olduğunu en azından cerrah olarak benim adıma söyleyemem. Bu teknikte en önemli olan konu tekniğin hangi hastaya uygulanması gerektiğinin kararını verebilmektedir. Ameliyat tekniği iple askı yöntemi olarak belirlendikten sonra süreç oldukça hızlıdır. Bu tekniğin öğrenme ve uygulama periyodu(education period) kolay ve hızlıdır. Klasik yöntemde ameliyat esnasında dikkat edilmesi gereken parametre fazla iken bu teknikte o kadar değildir. Uygulanacak teknikle ilgili doğru karar verildikten sonra gerisi kolay olacaktır.

Saç bandı takmak gerekir mi  ?

İple askı yöntemi ile yapılan otoplasti ameliyatlarında saç bandı kullanımı zorunlu değildir. Gündüz koşullarında kullanılmasının gerekli olduğunu düşünmüyorum ve önermiyorum. Sadece geceleri 2 hafta boyunca kullanılması fazlasıyla yeterli olacaktır.

İşlemin fiyat aralığı

İple askı yönteminin maliyeti  klasik yönteme göre daha düşüktür. Ancak yine de bu tekniğin sadece muayene bulguları uygun olan hastalarda kullanılması ön planda olmalıdır.

İlerde bozulursa ne olacak ? bozulursa ne  yapmalıyım ?

Otoplasti ameliyatlarımda hiçbir hastam tamamen eski haline dönmemiştir. Sadece 2-3 milimetrelik minik açılmalar nadiren olabilir. Bu tür bir sıkıntı oluştuğunda revizyon işlemi gerekir ve ben otoplasti hastalarımdan revizyon uygulaması için bedel talep etmiyorum. Muayene esnasında bunu hastalarıma taahhüt ediyorum. Revizyon oranlarım çok düşük olduğu için bu da sorun teşkil etmiyor.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında hastalarımın özellikle önerilerime uymaları gerekmektedir. Reçete ettiğimiz ilaçların düzenli kullanılması çok önemlidir. Kızarıklık ve ödemin daha da hızlı geçmesini isteyen hastalarımıza önerdiğimiz kremlerle süreç fazlasıyla kısa olmaktadır. İple askı yöntemiyle yapılan otoplasti ameliyatından 1 hafta ve 1 ay sonra hastalarımı kontrol muayenesi için davet ediyorum. Sonrasında ise bizi ziyaret etmeyi ihmal etmemelerini öneriyorum. İş yaşantılarına ve sosyal yaşamlarına mola vermeleri gerekmez.

Klasik Yönteme Göre Üstünlükleri

Klasik yöntemle iple askı yöntemi arasındaki en belirgin farklılık kesi yapılmamasıdır. Dolayısıyla izle ilgili sorun yaşanma olasılığını neredeyse sıfırlamış oluyoruz. Ameliyat sonrasında kulakta genellikle morlukla karşılaşılmaz. Ödem(şişlik)- kızarıklık, ağrı sorunu ise klasik yönteme göre daha az olur ve daha hızlı şekilde iyileşir.  Dolayısıyla iş hayatı ve sosyal yaşamlarına aynı gün bile devam edebilirler. Ameliyat sonrasında saç bandı kullanılması gerekmez. Sadece 2 hafta boyunca geceleri saç bandı kullanılması yeterlidir.