Kepçe Kulak Estetiği

Yüz bölgesi vücudumuzdaki gizlenmeyen bölgelerden biri olduğu için buradaki deformiteler ve bu deformitelerin estetik korreksiyonu hep önemli olmuştur. Kepçe kulak deformitesini bir nebze de olsa saçlarımızla gizliyor olabilsek de erkeklerin sürekli uzun saç kullanabilmesinin zorlukları ya da bayanların düğünlerinde topuz saç modeli yaptırmak istekleri estetik ameliyatları bir anda zorunlu hale getirebilmektedir.

Bir yandan da negatif psikososyal etkileşimleri göz önünde bulundurmak zorundayız. Tüm bunları terazinin bir kefesine diğer kefesine de 15 dakikalık iple askı yöntemi ya da 1 saatlik klasik yöntem otoplasti ameliyat seçeneklerini koyarak tercihlerimizi belirlemek durumundayız.

kepçe-kulak-ana-sayfa-esteport

Çoğunlukla kendimi hastalarımın yerine koymaya çalışarak ben bu soruya kesinlikle ameliyat olur ve bu sorunun oluşturduğu her türlü sıkıntıdan kurtulmak isterdim diyorum. Tabiî ki itiraf ediyorum; yaptığım ameliyatların neticelerini bilmek ve ameliyat olan hastalarımın mutluluklarını gözlemleyebilmek daha da kolay karar vermemi sağlıyor.

Kepçe Kulak Neden Olur ? Ne Gibi Zararlar Doğurur ?

Dünya üzerinde klasik teknik otoplasti ile ilgili tarif edilen teknikler sayesinde rafine ameliyat neticeleri elde edilebilmektedir. Tabiî ki temel bilgileri çok iyi öğrenmek ve bu bilgiler ışığında kendi özgün tekniğinizi oluşturmak koşuluyla. Bununla birlikte halen gelişmekte olan iple askı tekniğinden de bahsetmek gerekmektedir. İple askı tekniğinde özellikle bu tekniğin uygulanacağı hastaların titizlikle seçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kepçe Kulak Estetiği

Ancak bu şekilde bu tekniğin gelişimi devamlı olacaktır, kullanım süresi uzun ömürlü olacaktır ve daha fazla cerrah tarafından uygulanabilecektir. Muayene bulgusu uygun olmayan hastalara da sadece ticari kaygı düşünülerek iple askı tekniğinin uygulanması nüks vakaların artmasına ve hasta memnuniyetinin düşmesine neden olacaktır.

Dolayısıyla iple askı tekniğine karşı bir ön yargı oluşacaktır. Dikkat ve titizlikle hasta seçimi iple askı yönteminin gelişmesine ve tüm dünyada rutin olarak kullanılan bir teknik haline dönüşmesini sağlayacaktır. Ancak bu şekilde bilime katkı sağlayabiliriz.

Kepçe kulak deformitesi çoğunlukla genetik nedenlerle ortaya çıkar. Nadiren hastalarım bebekliklerinde kulaklarının kıvrılması ve bu şekilde üzerine yatmaları nedeniyle oluştuğunu da düşünürler ama esasen onlarda da genetik faktör esastır.

Estetik kaideler açısından bakarsak kulağın kafatasına belli bir açıda ve yakınlıkta olması gerekir. Kepçe kulak deformitesinde bu esaslar oluşmadığı için toplum tarafından normal dışı şeklinde yorumlanır. Özellikle ilköğretim ve ergenlik döneminde bu durum çok ciddi sorunlara yol açar. Oluşan psikolojik travma okul başarısını, bireyin sosyalleşmesini negatif olarak etkiler. Bu sıkıntıları önlemenin en doğru yolu biran önce sorunu ortadan kaldırmaktan geçmektedir.

İlköğretim döneminde okul arkadaşlarının acımasız yaklaşımları, gelin olacak bayanların saçlarını topuz yaptıramamaları, erkeklerin saç kesimlerinde mecburen kulaklarını kapatacak model dışına çıkamamaları, hoşlandıkları kız yada erkeğe açılamama gibi sorunlar ilk akla gelen ve kesin ameliyat endikasyonu olan durumlardır.

Kepçe Kulak Esteiği Nasıl Yapılır ?

Klasik teknik otoplasti ameliyatı  lokal anestezi altında yapılır. Bunun tek istisnası yaşı küçük olan hastalar ve lokal anesteziyi tolere edemeyeceğini düşünen  hastalardır. Bu iki istisna dışında lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilir. Ameliyat esnasında lokal anestezi kulak arkasından uygulanır. Lokal anestezi uygulaması esnasında ağrı sorunu yaşayan hastam hemen hemen hiç olmamıştır.

Ameliyat esnasında hasta o kadar rahatdır ki sohbet ederiz, müzik dinleriz ve hastalarım bu süreçten keyif aldıklarını ifade ederler. Klasik teknikle otoplasti ameliyatı 1 saat sürer. Ameliyat esnasında kesi kulak arkasından yapılır. Kıkırdaklar görerek şekillendirilir ve kaliteli sütür materyalleri ile istenilen-estetik açıdan doğru pozisyonda kalmaları sağlanır.

Otoplasti ameliyatı esnasında uyguladığım rafine ve değişik teknikler sayesinde kulak kıvrımları mükemmellik ölçüsünde natürel şekle sahip olur. Kulak arkasındaki kesi kendiliğinden eriyen sütür materyalleri ile estetik gizli dikiş şeklinde kapatılır. Dolayısıyla ameliyat sonrasında dikiş alınması gerekmez.